Для чого мені йти до лікаря гінеколога?

Gynecologist.jpg

Доброго дня, шановні пацієнти!

Мене звати Марченко Мирослава, я лікар акушер-гінеколог і сьогодні я хотіла б розповісти вам про те, як і навіщо наважитися прийти на прийом, як поговорити з лікарем про себе та призначення та що ж це за звір «evidence-based medicine» або доказова медицина.

Для чого мені йти до лікаря гінеколога?

Загалом, всі знають, що до акушера-гінеколога треба йти коли щось турбує: порушився оваріо-менструальний цикл, з’явились не характерні виділення, болі, не вдається завагітніти або інша жіноча біда. Але мені хотілось б наголосити на важливості візиту до лікаря з профілактичною метою, прийти на щорічний профілактичний огляд або на найперший дорослий прийом з початком статевого життя. Завдяки особливостям будови жіночої статевої системи ви не можете оглянути себе повноцінно самостійно і без застосування додаткових методів обстеження, а деякі захворювання (особливо передракові стани та онкологія) тривалий час перебігають безсимптомно. Погодьтеся, що витративши 20 хвилин на рік, ви та ваші близькі зможуть спокійно жити інші 364 дні. Також слід завітати до лікаря з початком статевого життя. Він вас огляне та відповість на будь які запитання, пов’язані з вашим здоров’ям, гігієною та контрацепцією. Це справді набагато краще, ніж шукати відповіді на форумах і отримати їх від клубу однабабкасказала. Не соромтеся запитувати УСЕ, що вас цікавить. Повірте навряд чи ви зможете нас здивувати, а от отримати кваліфіковані поради – це з легкістю. І я дуже вас прошу свідомо підійти до питання вагітності і завітати до лікаря за 3 місяці до планування майбутньої дитини, оскільки попередити можливі складнощі завжди краще і легше, ніж вирішувати створені по необізнаності проблеми.

Лікар задає мені «нескромні запитання», я соромлюся, навіщо це?

Так, для пацієнтів дуже часто наші запитання звучать дивно і змушують зашарітися. Але для лікаря акушера-гінеколога інформація про початок статевого життя, кількість статевих партнерів, метод контрацепції, аборти тощо є вкрай важливою. Завдяки цьому я можу детально зануритися у вашу ситуацію і спрямувати вас на обстеження, які потрібні саме вам. Дуже вас прошу, відповідайте на такі питання чесно, а ми в свою чергу забезпечимо дотримання лікарської таємниці. Ну і на додачу прошу – згадайте, будь ласка, дату останньої менструації, без неї нам ніяк.

Лікар каже мені так багато, я не розумію що й до чого…

Любі пацієнтки, це – нормально. Ви людина без медичної освіти і ви хвилюєтесь під час прийому у лікаря, цілком можливо не зрозуміти весь той об’єм інформації, який вам зараз розказали. А ще передаючи привіт деяким колегам повторюся, що більшість пацієнтів БЕЗ медичної освіти і не повинні володіти медичною термінологією. Тому лікар має спокійно, доступно і ОБҐРУНТОВАНО пояснити вам сутність вашого захворювання або стану, план вашого обстеження та свої рекомендації. Запитуйте лікаря, уточнюйте інформацію стільки, скільки вам потрібно і впевніться, що всі рекомендації записані до вашої медичної картки, аби мати змогу перечитати коли потрібно.

Як мені дізнатися, чи правильно мене лікують?

Всі блогери в інтернеті кажуть, що все має бути лише evidence-based… Цим питанням задаються всі, і навіть ми – лікарі, інколи стаючи пацієнтами. І воно стосується не лише акушерства та гінекології, а й будь якої медичної сфери. Перш за все, я раджу вам запитати у лікаря, що з переліку препаратів, які вам призначено, є головним і націленим на вашу проблему. Зазвичай головними у схемах лікування в акушерстві та гінекології є 1-2 препарати (антибактеріальних, гормональних тощо) і їх лікар пише найпершими у списку. Далі йде симптоматична або підтримуюча терапія, і саме тут зазвичай починається найцікавіше. Запитайте у лікаря, що це таке і для чого, адже в цих пунктах частенько проживають «фуфломіцини» – іншими словами лікарські засоби та БАДи з недоведеною ефективністю. Нажаль, сучасний стан речей дозволяє перебувати на фарм ринку тим препаратам, які не пройшли досконалий вид клінічних досліджень – рандомізовані сліпі плацебоконтрольовані дослідження – вони показують, що препарат дійсно працює. Але, на противагу цьому під час нової реформи з’явився позитивний момент – лікар може користуватися зарубіжним гайдлайнами та клінічним настановами з довірених ресурсів, тому ви можете запитати свого лікаря чи є у цих рекомендаціях препарат із зарубіжних чи національних протоколів. Я розумію, що у цих питаннях достатньо складно розібратися, і що, нажаль, немає вдалого ресурсу українською мовою з цієї теми, але тим, хто хоче я раджу відвідати такі сайти:

https://clinicaltrials.gov

https://www.acog.org

https://www.nice.org.uk

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

http://encyclopatia.ru/wiki/Welcome

Мені дуже хотілося б допомогти вам у цьому складному моменті, але нажаль максимум, що я можу зробити — це надати інформацію про стан речей і ресурси для самоосвіти, а також порадити запастися терпінням і сподіватися, що в наш час змін повільна хвиля доказової сучасної медицини врешті решт стане мейнстрімом.

Будьте здорові,

Щиро ваша,

Мирослава Марченко, акушер-гінеколог МЦ «Сучасна Медицина».


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016