Що таке еластографія?

What_is_elastography.jpg

Проблема точної діагностики новоутворень залишається одним з найуразливіших місць в успіху лікування багатьох небезпечних хвороб. Адже дуже часто при добро- та злоякісних новоутвореннях клінічна та рентгенографічна картини захворювань є „змазаними”, неоднозначними. Неточне або несвоєчасне діагностування пухлин є причинами постійного зростання захворювань на рак у нашій країні та в світі. Саме тому постійно триває пошук нових, більш ефективних методів діагностики.

Одним з таких новітніх методів є ультразвукова діагностика з еластографією. На відміну від звичайного УЗД вона дає можливість значно деталізувати результати обстеження цінними для постановки діагнозу даними щодо щільності та еластичності тканин. У процесі дослідження тканина піддається тиску. Різні за жорсткістю тканини зміщуються та повертаються до початкового стану з різною швидкістю. Еластичніші здорові тканини стискаються та розправляються швидше, ніж жорсткіші фіброзні утворення та пухлини.

Кольорова (на відміну від УЗД) картина на моніторі дає повне уявлення про наявність та ступінь патологічних змін в ураженій ділянці. Зеленим кольором позначаються здорові еластичні тканини, червоним – більш щільні тканини, синім – найщільніші, проблемні тканини. Еластографія дає змогу побачити навіть глибоко розташовані новоутворення, що не піддаються пальпації та не розпізнаються за допомогою звичайного УЗД.

Найбільш затребуваними на сьогодні є еластографія молочних залоз, щитоподібної залози та печінки. Захворювання та новоутворення у цих органах є найнебезпечнішими за показниками смертності, інвалідизації та темпів поширення в усьому світі.

Еластографія молочних залоз використовується як у комплексних дослідженнях разом з мамографією, так і в якості основного методу дослідження. Наприклад, еластографія дозволяє відрізнити фіброаденому від кісти. Це важливо, адже ці захворювання мають принципово різні тактики лікування. Крім того, діагностика поширених серед сучасних жінок дрібних новоутворень ускладнюється неможливістю біопсії через їх надто малий розмір. І тут на допомогу також приходить еластографія.

Еластографія щитоподібної залози є вкрай актуальною через значну поширеність в Україні вузлових новоутворень у ній. Точність діагностики вузлів щитоподібної залози підвищується до 90-95%, дозволяючи диференціювати аденоми, колоїдні кісти та злоякісні новоутворення без необхідності проведення біопсії. І навіть коли біопсії не уникнути, еластографія дозволить зробити її більш прицільно.

Еластографія печінки дозволяє безпомилково виявити жировий гепатоз, гепатит та інші захворювання печінки. При звичайному УЗД картина цих хвороб може виглядати однаково. До того ж, виявити жирову дистрофію у печінці за допомогою звичайного УЗД можливо лише тоді, коли у печінці вже накопичилося не менше 30% жиру! Натомість еластографія  „побачить” навіть початкові стадії захворювань.


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016