Невідкладна контрацепція

Contraception.jpg

Вітаю! Сьогодні в мене досить цікава тема для вас, і як показує мій досвід, погано відома багатьом жінкам. Поговоримо про невідкладну контрацепцію з точки зору сучасної медицини, тим більше, що в лютому 2018 року ВООЗ оновила і видала гарний інформаційний листок на цю тему.

Що таке невідкладна контрацепція?

Це методи контрацепції, які використовуються одразу після статевого акту з метою запобігання небажаної вагітності. Вони ефективні до 120 годин після статевого акту, але бажано застосувати один з них якомога скоріше.

Коли саме вона потрібна:

  • Незахищений статевий акт
  • Є підозра, що регулярний метод контрацепції дав збій (забули випити таблетку КОК, порушили графік прийому міні-пілі, неправильно використали діафрагму, сперміцид або презерватив – так-так! І таке буває!, не зробили вчасно ін’єкцію контрацептиву, експульсія ВМС тощо)
  • Сексуальне насилля

Які є варіанти?

  1. Таблетки з вмістом левоноргестрелу – однократно 1,5 мг протягом 96 год після статевого акту, або двічі по 0,75 мг з інтервалом 12 годин протягом 72 годин. Клінічні випробування не показали статистично значущої різниці у цих двох схемах застосування, ефективність їх склала 97,9-98,8%, вище вона в тому випадку, якщо ви не зволікали з початком прийому.
  1. Таблетки з вмістом уліпристалу ацетату – однократно 30 мг протягом 120 год після статевого акту. За даними мета-аналізу двох випробувань ефективність становить 98,8%.
  1. Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) з вмістом етиніл-естрадіолу і левоноргестрелу – це так званий метод Юзпе (винайшов його канадський лікар Альберт Юзпе) – прийом 100 мкг етиніл-естрадіолу + 500 мкг левоноргестрелу двічі з інтервалом 12 год протягом 72 годин після статевого акту. Дані щодо його ефективності коливаються, але становлять 82-98,8%.
  1. Мідь-вмісні внутрішньоматкові системи – яким би дивним це не здавалося, спіраль можно застосувати в якості невідкладного контрацептиву з переходом у постійну контрацепцію, і до того ж вони мають найкращий контрацептивний результат – 99% і вище.

Я не називаю комерційні назви цих препаратів, оскільки в будь-якому разі вам слід звернутися до лікаря перед їх використанням.

Також хочу звернути увагу колег, які мене читають, що цього року з рекомендацій було виключено застосування міфепристону у якості невідкладної контрацепції.

Протипоказання та побічні ефекти:

Немає медичних протипоказань щодо використання таблеток для невідкладної контрацепції з левоноргестрелом та уліпристалом, а також до методу Юзпе. Але часті та повторювані використання цих методів, особливо у жінок, які віднесені до категорій 2, 3 або 4 для комбінованої гормональної контрацепції або контрацептивів, що містять тільки прогестин, можуть призвести до побічних ефектів, таких як порушення менструального циклу, хоча їх багаторазове використання не дає жодних відомих ризиків для здоров’я. Саме тому дуже важливо якісно проконсультувати жінку та підібрати для неї оптимальний метод постійної контрацепції.

Серед можливих побічних ефектів може бути нудота, блювання, головний біль та порушення циклу. Доречі, найчастіше вони спостерігаються при застосуванні КОК, тому бажано надати перевагу уліпристалу або левоноргестрелу.

Також хочу зазначити, що у разі настання вагітності після застосування цих методів невідкладної контрацепції, не було відмічено негативного впливу на здоров’я майбутньої дитини.

Стосовно мідь-вмісних ВМС – для невідкладної контрацепції вони мають такі самі протипокази та можливу побічну дію, як і для постійної.

Сподіваюсь, ця інформація була для вас корисною! Будьте здорові та обізнані!

Щиро ваша,
Мирослава Марченко акушер-гінеколог МЦ «Сучасна Медицинина».


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016