Дві смужки // Що далі?

Pregnancy_test.jpg

В житті кожної жінки настає момент, коли вона робить тест на вагітність. Затамувавши подих, ми з надією або з острахом чекаємо на результат, і ось – тест позитивний, дві смужки. Кожна з нас реагує на це по-своєму, залежно від того, бажана ця вагітність чи ні, в яких ми стосунках з майбутнім батьком, чи є в нас досвід попередніх вагітностей та безліч інших факторів впливає на нашу реакцію в цей момент. Але, як би там не було, потрібно усвідомлювати, що робити далі.

Чи дійсно вагітна?

По-перше, слід впевнитися, що вагітність дійсно настала.Нажаль, досить великий відсоток жінок робить тест ще до затримки менструації, отримують слабкопозитивний результат, нервують, купують ще один тест, і ще, і знову продовжують це замкнене коло. А далі ситуація може скластися так, що в день очікуваної менструації вона настане, можливо більш болісна або з ряснішими виділеннями, але у свій визначений день. Це так звана «біохімічна вагітність», що найімовірніше є результатом генетично порушеного плідного яйця, яке не мало жодного шансу розвинутись у здоровий ембріон. Саме тому я раджу вам робити тест на вагітність дочекавшись затримки менструації. Наступним кроком, замість купівлі ще 10 пачок тестів на вагітність, я рекомендую звернутись до лікаря з метою визначення рівню хоріонічного гонадотропіну в крові (ХГЛ, бета-ХГЛ), це також важливо для тих, хто має нерегулярний менструальний цикл – адже в цьому разі досить імовірно «вік» вашої вагітності буде набагато менший за дату останньої менструації. Для того, щоб підтвердити факт вагітності, що розвивається, визначення рівня ХГЛ можливо повторити через 2-3 дні, адже його концентрація зростає вдвічі кожні 40-48 год.

А УЗД? Як, коли й чи безпечно?

Переважна більшість жінок, щойно побачивши позитивний результат тесту на вагітність, одразу йде робити УЗД. Але хочу застерегти від цього, адже вагінальне ультразвукове дослідження дозволяє побачити в матці плідне яйце розміром близько 2 мм, що відповідає терміну приблизно 4-5 тижнів (тобто 2-3 тижні від дня затримки менструації). Проте найкращим чином буде провести УЗД у термін 5-6 тижнів, коли з’явиться жовточний мішок, а також стане можливим побачити серцебиття ембріону. Крім того УЗД допоможе підтвердити факт маткової вагітності і впевнитись, що плідне яйце не розмістилося поза нею.

Щодо безпечності проведення УЗД під час вагітності хочу зазначити, що сама по собі ультразвукова хвиля спричиняє такі ефекти як нагрівання та кавітацію (утворення пухирців газу). Але за даними Американського Інституту по Вивченню Ультразвуку в Медицині (AIUM) ультразвукові коливання термічним індексом нижче 1,0 та частотою нижче 240 мВт/см2 не спричиняють біологічної дії і вважаються безпечними, а при проведенні акушерсько-гінекологічного УЗД використовується частота набагато менша та дотримуються параметри термічного та механічного індексу. Тому експериментальні дослідження дозволили використовувати цей метод у вагітних.

Зберегти чи перервати?

На це питання кожна жінка відповідає сама для себе. Жодна людина не має права тиснути на неї та будь-яким чином впливати на цей складний вибір, і тим більше висловлювати судження з цього приводу. Як лікар, я не буду цього разу писати про переваги/недоліки/показання/протипоказання до переривання вагітності, я хочу лише поширити інформацію, яка збереже ваше здоров’я. Достовірно доведено, що переривання небажаної вагітності рекомендовано проводити якомога раніше – медикаментозним шляхом у термін з 49 до 63 днів від з першого дня останньої менструації. Після цього терміну існують інші методи, про які вам розкаже ваш лікар.

У випадку, якщо ви вирішили зберегти дану вагітність, вам слід переглянути свій стиль життя, нормалізувати харчування, режим роботи і відпочинку, облишити нарешті шкідливі звички (так-так, кидати палити і забути про «безпечний» келих вина вже зараз) почати прийом фолієвої кислоти у дозі 800 мг на добу та забезпечити себе гарним настроєм. Також ви маєте пам’ятати про необхідність стати на облік у свого лікаря до 12 тижнів вагітності. Саме з цього розпочнеться ваше партнерство з фахівцем, який слідкуватиме за вашим станом, надаватиме рекомендації з приводу обстеження, профілактики та лікування під час вагітності та допоможе виносити і народити здорову дитину.

Будьте здорові!

Щиро ваша,

Мирослава Марченко акушер-гінеколог МЦ «Сучасна Медицина».


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016