Фіброскан: механізм дії і застереження для застосування

fibroscan_2.jpg

Пацієнтам, що стикаються з необхідністю глибокого дослідження печінки, часто не вистачає інформації про сучасні ефективні методи таких досліджень. Мета цього матеріалу – відповісти на найважливіші запитання, що виникають у людини, яка збирається пройти обстеження печінки.

Кожен спеціаліст-гепатолог підтвердить, що найбільш інформативним та безпечним методом дослідження печінки зараз є фібросканування – дослідження за допомогою апарату FibroscanTM . Цей апарат не потребує реклами, адже на сьогодні йому немає жодної конкурентної альтернативи. Чому?

Крім того, що цей метод не передбачає небезпечних хірургічних втручань, що має місце при біопсії, його інформативність та точність є майже стопроцентною. Це забезпечується завдяки комплексній оцінці стану печінки за двома запатентованими показниками – VCTE™ та CAP™. Перший – VCTE™ (вібраційно контрольована транзієнтна еластографія) оцінює швидкість поширення ультразвукових хвиль у печінці. Чим вищою є ця швидкість, тим більш жорсткою є печінка. Жорсткість печінки свідчить про наявність фіброзу – заміни нормальних клітин печінки рубцевими.

Інший запатентований показник – CAP™ (контрольований параметр загасання) оцінює швидкість загасання хвиль. Це дає інформацію про наявність стеатозу печінки – накопичення у ній жирових клітин. Оцінивши ці показники у комплексі, лікар отримує вичерпну інформацію для діагностики багатьох небезпечних захворювань.

Фібросканування є цілком безпечним, адже при його проведенні не здійснюється жодного випромінювання. Єдиним протипоказанням є наявність в організмі пацієнта активних імплантів (наприклад, кардіостимулятора), адже ультразвукові хвилі потенційно можуть вплинути на точність їх роботи. Існують також інші обмеження для проведення цього дослідження. Їх неможна вважати протипоказаннями, адже фібросканування у цих випадках не шкодить здоров’ю пацієнта. Проте точність результату значно знижується. Про них детальніше далі.

Існуючі застереження щодо фібросканування печінки у вагітних та дітей до 18 років пов’язані з тим, що на цих групах пацієнтів процедура не тестувалася. Крім того, наявність у вагітних навколоплідної рідини може викривити результати дослідження.

Неточними результати дослідження можуть бути у пацієнтів з серйозними стадіями ожиріння, вузькими міжреберними відстанями та асцитом – накопиченням рідини у черевній порожнині, що часто супроводжує цироз печінки. У цих випадках жирова, кісткова тканини та рідина заважатимуть оцінці стану печінки. Так само заважатиме обстеженню наявність сильного запалення та набряку печінкової оболонки.

Крім того, викривити результати дослідження може надмірна наявність їжі у верхніх відділах ЖКТ, тому фібросканування рекомендують робити натщесерце або принаймні через 2 години після прийому їжі. Також важливо за день до обстеження утриматися від алкоголю, копченого, гострого, кислого, гіркого, газованої води та іншої важкої їжі.


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016