Fibroscan™ – золотий стандарт дослідження печінки

fibroscan_gold.jpg

Особлива небезпечність захворювань печінки в тому, що вони дуже часто розвиваються без жодних симптомів. Залишитися непоміченими можуть смертельно небезпечні вірусні гепатити, гепатози, стеатози тощо. Результатом може стати цироз або рак печінки, про які іноді дізнаються надто пізно. Тож лікарі не дарма наголошують на необхідності профілактичних обстежень. Науковці, у свою чергу, постійно працюють над удосконаленням методів діагностики хвороб печінки.

У минулому столітті практично безальтернативним методом глибокого дослідження печінки була біопсія – взяття зразку тканини печінки для гістологічного дослідження. Метод є досить агресивним. Тож рівень розвитку ускладнень та смертності від цієї процедури за підрахунками вчених становив відповідно 3% та 0,01%[1]. І, хоча відсотки видаються незначними, навряд чи хтось захоче потрапити до числа тих, кому не пощастило. До того ж, неточність методу складає близько 25%.

У ХХІ столітті справжнім проривом у діагностиці захворювань печінки став метод фібросканування або еластометрії за допомогою апарату експертного класу FibroscanTM. З його допомогою оцінюють рівень еластичності та ступінь фіброзу тканин печінки за шкалою Metavir. Ці показники з високою точністю вказують на наявність у печінці злоякісних новоутворень, цирозу та багатьох інших проблем. Фібросканування активно застосовується з 2003 року і вже стало золотим стандартом дослідження печінки. У чому ж його головні переваги та цінність для лікарів і пацієнтів?

  • Неінвазивність – жодних болісних проколів та пошкоджень печінки з можливим розвитком ускладнень. До того ж, проводити дослідження можна настільки часто, наскільки це необхідно.
  • Досліджуваний обсяг тканини печінки у 100 разів перевищує той, що береться при біопсії, в рази підвищуючи точність діагнозу.
  • Можливість безпечного та ефективного застосування у дітей, пацієнтів з ослабленим здоров’ям та важко хворих.
  • Повна автономність апарату за мінімальної участі медичних працівників, що зводить до нуля похибки при проведенні дослідження.
  • Швидкість процедури – вона триває лише 20-30 хвилин (в залежності від ваги пацієнта). Пацієнт одразу отримує роздрукований результат.

Дуже важливо наголосити, що інтерпретувати результати дослідження має лише лікар-гепатолог. Адже при постановці діагнозу необхідно враховувати демографічні особливості пацієнта, етіологію захворювання і, за необхідності, результати додаткових лабораторних досліджень.

[1] Complication Rate of Percutaneous Liver Biopsies among Persons with Advanced Chronic Liver Disease in the HALT-C Trial [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3771318/


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016