Ерозія, дисплазія шийки матки і їх вірний товариш вірус папіломи людини (ВПЛ)

Erosia.jpg

Вітаю всіх, сьогодні я хочу поговорити з вами на досить цікаву та дуже актуальну тему: «ерозія» та дисплазія шийки матки і їх вірний товариш вірус папіломи людини або скорочено – ВПЛ.

Що таке ерозія шийки матки?

Раніше цим терміном називали будь-які візуальні зміни шийки матки як під час огляду в дзеркалах, так і під час кольпоскопії. Наступними словами лікаря після цього були: «Ой яка шиєчка погана, треба терміново лікувати/припікати/вирізати (обвести необхідне), бо буде РАК!» Після цього перелякана жінка була згодна на все, аби врятуватись від такого страшного діагнозу.

Зараз ситуація змінилася. Ерозія шийки матки – це ушкодження епітелію шийки матки, яке саме по собі майже не виникає. Спричиняє його найчастіше або травма (тампон, дзеркало, песарій), або інфекція (трихомоніаз, хламідіоз), а ось якщо причина не в цьому – тоді необхідно взяти біопсію цієї ділянки (тобто шматочок тканини на аналіз). Зазвичай ерозія потребує лише протизапальної, антибактеріальної та загоюючої терапії.

А дисплазія шийки матки, це що за штука?

Це структурні зміни епітелію шийки матки, що спричиняються частіше за все ВПЛ та іншими ко-факторами. Для того, щоб ви краще зрозуміли, я поясню дещо про саму шийку матки. Вона має 2 види епітелію: циліндричний всередині каналу шийки та плоский незроговілий на зовнішній піхвовій поверхні шийки матки. Та межа, де вони переходять один в інший називається зоною трансформації, саме вона нас цікавить найбільше. Ця зона може бути розташована в нормі на БУДЬ-ЯКІЙ ділянці вагінальної частини шийки матки і може мати нормальну метаплазію епітелію (попри страшне слово це означає перетворення одного епітелію в інший) або патологічну (тобто ненормальну). І ось коли ваш лікар взяв зішкріб клітин шийки матки (ПРАВИЛЬНО взяв, з потрібної точки, не в умовах запалення і т.д.), у результатах цитологічного дослідження (ПАП-тесту) ви можете побачити такі дані відповідно до Бетесдської класифікації:

  • NILM – negative-for-intraepithelial-lesion-or-malignancy – тобто негативно щодо інтраепітеліального ураження та малігнізації, з чим я особисто вас радісно вітаю;
  • ASC-US – atypical-squamous-cells-of-undetermined-significance – тобто атипові пласкі клітини невизначеного походження, при цьому можливе ураження шийки матки легкого ступеню;
  • ASC-H – atypical-squamous-cells-cannot rule out HSIL – атиповий плоский епітелій при неможливості виключити ураження середнього та важкого ступеню;
  • LSIL – low-grade-squamous-cells-lesion – плоскоклітинне епітеліальне ураження легкого ступеню, тобто легка дисплазія/CIN 1;
  • HSIL – high-grade-squamous-cells-lesion – плоскоклітинне епітеліальне ураження – дисплазія середнього або тяжкого ступеню/ CIN 2 або CIN 3/ рак in situ.

Також можливі варіанти: атипові залозисті клітини, клітини ендометрію, аденокарцинома, але це вже не наша сьогоднішня бесіда.

І як мені розібратись, що лікувати? І як саме лікуватися й коли?

Для того, щоб відповісти на це питання я хочу наголосити – ваш маршрут у лікаря має бути таким: скринінгове (тобто планове, для кожної здорової жінки обов’язкове) цитологічне дослідження, потім ПРИ ПОТРЕБІ кольпоскопія та визначення наявності у вас ВПЛ кількісно методом ПЛР, а вже потім ПРИ ПОТРЕБІ проведення біопсії ураженої ділянки. Саме від цього має відштовхуватись ваш лікар при призначенні подальшого обстеження та лікування.

Я не можу написати вам клінічні маршрути для кожної ситуації, адже для цього все ж таки вам варто присвятити не менше 9 років медичній освіті 😉 Але! Мова про лазерне/електрохірургічне/кріо лікування може йти в тому разі, коли у вас є персистенція ВПЛ та гістологічно (тобто після біопсії) підтверджена дисплазія шийки матки середнього чи важкого ступеню і, звичайно ж, з урахуванням вашого віку. А ніяк не в тому випадку, коли лікар побачив у мікроскоп «щось», що здалося «негарним» і вирішив вас таким чином «удосконалити» і «попередити рак». При всій повазі до колег, жінка вже й так є витвором мистецтва, зайві втручання ще нікому не були корисними J. А нам, колеги, слід покладатися на світовий досвід та успішно працюючі моделі скринінгів у розвинутих країнах як, наприклад, США, Швейцарія та Ізраїль.

А як бути з ВПЛ? Лікар знайшов його у мене і призначив лікування!

Я хочу одразу розставити всі крапки над «і» сказавши вам, що ліків від ВПЛ не існує. Жодні ферони, епігени, алокіни альфа і т.д. не вилікують вас від нього. Немає жодної доведеної ефективності від призначення цих препаратів, від жодних імуномодуляторів та стимуляторів, тому призначення їх немає сенсу.

Визначати є у вас ВПЛ чи ні, і які саме штами, потрібно лише для того, щоб визначитись з подальшою тактикою ведення вашого випадку. Існує більше 100 типів ВПЛ, з яких щонайменше 13 призводять до розвитку раку (вони відомі як високоонкогенні штами ВПЛ). Два типи ВПЛ – 16 і 18 викликають 70% усіх випадків раку шийки матки і передракових патологічних станів (дисплазії) шийки матки. Також є фактичні дані щодо зв’язку ВПЛ з раковими захворюваннями вульви, ануса, піхви та статевого члена.

ВПЛ широко розповсюджений в світі, а інфікування головним чином відбувається при статевих зносинах, тому більшість людей інфікуються при початку статевого життя. Але щоб підняти вам бойовий дух я скажу, що нові дослідження вказують на самовільну ерадикацію (тобто зникнення) ВПЛ протягом року від первинного інфікування. Наприклад, Marc T. Goodman, та ін. (2008) виявили середню тривалість ВПЛ інфекції для низькоонкогенних штамів  180 днів та 224 дні для вискоонкогенних типів. Тривалість виявлення вірусів була більшою у жінок старшого віку та у тих, хто був інфікованих кількома типами ВПЛ одночасно. Саме з цим пов’язані ситуації, коли вам призначали якийсь новомодний ферон і на його фоні ви «вилікувались» від ВПЛ. Не довіряйте своє здоров’я маркетингу, я ще раз наголошую на необхідності дотримання засад доказової медицини.

Тож я бажаю вам бути здоровими та уважними до себе!

Щиро ваша,

Мирослава Марченко, акушер-гінеколог МЦ «Сучасна Медицина».


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016