Про цитологічне дослідження та заключення «Запальний тип мазка»

Post_Marchenko_1.jpg

Вітаю!

Продовжуючи тему попередньої статті про ерозію/дисплазію шийки матки та ВПЛ, хочу сьогодні розповісти вам більш детально про цитологічне дослідження, види та варіанти його результатів, а також дещо детальніше зупинитись на такому заключенні як «Запальний тип мазка».

Що таке цитологічне дослідження взагалі?

Це дослідження під мікроскопом структури клітин, що отримані в мазках, пунктаті або аспіраті. У даному випадку ми вивчаємо клітини екто- та ендоцервіксу і перехідної зони шийки матки. Це дослідження є скринінговим методом в усьому світі, що має на меті забезпечити ранню діагностику раку шийки матки у популяції. Також воно може бути рекомендоване при візуальних змінах шийки матки, які лікар бачить у дзеркалах.

Які є види цитологічного дослідження?

Традиційно матеріал може бути зібраний на предметне скло за допомогою спеціальної щіточки або шпателя, після цього ви отримаєте результат описаний за системою Папаніколау (це і є ПАП-тест):

І – нормальна цитологічна картина

ІІ – запалення, реактивні зміни клітин епітелію

ІІІ – дисплазія (ІІІа – слабка дисплазія, CIN I; ІІІб – помірна дисплазія, CIN IІ; ІІІв – виражена або тяжка дисплазія, CIN IІІ)

ІV – рак in situ

V – інвазивний рак

VI – неінформативний матеріал (взятий не якісно і/або містить домішки, які утруднюють діагностику)

Хоча цей метод гарно зарекомендував себе високою специфічністю при виявленню раку та передракових станів, нажаль, він має, за даними різних авторів, чутливість лише близько 60% через хибно негативні заключення. Причинами цього можуть бути нездатність дослідити увесь зібраний матеріал, недостатня або неправильна фіксація матеріалу, нерівномірне поширення патологічних клітин у препараті, наявність домішок у матеріалі тощо.

Саме з метою покращення якості цитологічного дослідження було розроблено метод рідинної цитології. Після забору матеріалу спеціальною щіточкою вона або ополіскується консервуючим розчином, або знімається з рукоятки та занурююється у фіксуючий розчин. Результат ви побачите за Бетесдською класифікацією:

 • ASC (Atypical squamous cells) – атипія плоского епітелію:
  • ASC-US (Atypical squamous cells of undetermined significance) – атипія плоского епітелію неясного значення;
  • ASC-H (Atypical squamous cells — cannot exclude high grade SIL) – атипія плоского епітелію, що не виключає HSIL;
  • LSIL (Low grade squamous intraepithelial lesion) – плоскоклітинне епітеліальне ураження легкого ступеню, тобто легка дисплазія/CIN 1;
  • HSIL (High grade squamous intraepithelial lesion) – плоскоклітинне епітеліальне ураження  — дисплазія середнього або тяжкого ступеню/ CIN 2 або CIN 3;
  • CIS (carcinoma in situ) – карцинома in situ;
  • AG-US (atypical glandular cells of undetermined significance) – атипія залозистого епітелію неясного значення;
  • AIS (endocervical adenocarcinoma in situ) – ендоцервікальна карцинома in situ.

Крім того, що цей метод допоміг вирішити питання з недоліками традиційного цитологічного дослідження, він надав змогу нам одразу проводити визначення із залишкового матеріалу наявність таких інфекцій як ВПЛ, хламідії, вірус простого герпесу. Тому я, зазвичай, призначаю своїм пацієнткам саме рідинну цитологію.

Як правильно підготуватись до цього дослідження?

Для якісного проведення цитологічного дослідження, я рекомендую Вам:

 • Протягом 2х днів напередодні утриматися від статевих стосунків, не використовувати місцеві лікарські засоби (свічки, вагінальні креми, тампони тощо)
 • Найкраще дослідження проводити до початку або через 21 день після антибактеріальної терапії (особливо якщо додатково буде проводитись обстеження на ЗПСШ)
 • Матеріал для аналізу беруть ДО мануального огляду гінекологом, трансвагінального УЗ-дослідження, кольпоскопії
 • Оптимально провести забір на 10-20 день менструального циклу
 • Найкраще, якщо після попереднього цитологічного дослідження пройде хоча б 1 місяць, а ще краще 3.

Про результати дослідження…

У своїй попередній статті я зупинилася на тому, що лікувати потрібно лише дисплазію, й ту залежно від ВПЛ-статусу та тяжкості ураження. З результатами цитології тип IV і V ви одразу маєте проконсультуватися у онкогінеколога.

А ось цікавий результат ІІ – запалення — стає номер 1 у хіт-параді довготривалих лікувань, так само як і «лейкоцити у мазку». Нажаль, принаймні раз на тиждень я стикаюся з пацієнтками, які «безуспішно» лікують загадкове запалення вже 2-3 антибіотиками. При цьому більшість результатів цитології, які я отримую, є саме запальний тип.

Ось у чому секрет: на даний час немає чітких критеріїв, які б регламентували встановлення висновку щодо запалення. Цитолог бачить лейкоцити, гістіоцити, койлоцити та інші клітини у мікроскоп, бере до уваги рекомендовані норми з їх кількості, та описує препарат. Але при цьому в нього не має змоги врахувати дані гінекологічного огляду, зібраний мною анамнез та особливості вашого менструального циклу. Саме тому ми отримуємо певною мірою «шаблонний» результат – запальний тип мазка. Через це треба пам’ятати, що лікуємо ми не аналізи, а захворювання. А якщо я точно знаю, що скарг моя пацієнтка не пред’являє, виділення її не турбують і я 100% обстежила її на відсутність ЗПСШ, то ніяке лікування в цьому разі не призначу. Тому ще раз наголошую – запитайте у свого лікаря, з якою метою він призначає вам антибактеріальну терапію місцеву та/або загальну.

Будьте здорові!

Щиро ваша,

Мирослава Марченко, акушер-гінеколог МЦ «Сучасна Медицина».


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016