Від чого залежить формування у дитини харчових звичок?

Children_diet.jpg

У дорослому віці дуже важко позбутися засвоєних у дитинстві згубних харчових звичок. Не кожному вистачає сили волі упоратися з цим завданням. Від чого ж залежить успіх у справі формування у дитини правильної культури харчування?

З пов’язаними з харчуванням проблемами стикаються 25-50% дітей раннього віку. Проте лише у 3-10% ці проблеми переростають у серйозні розлади. Що ж до решти проблем, то вони можуть бути викликані багатьма чинниками. Усі їх умовно можна розділити на три групи. Перша об’єднує чинники, пов’язані з віковими змінами в організмі та психіці дитини. Друга – це сімейні моделі харчування. Чинники третьої стосуються зовнішнього середовища, у якому зростає дитина. Спробуємо розібратися, як саме впливають ці чинники на формування харчових звичок.

Навиками самостійного харчування дитина як правило оволодіває протягом двох перших років життя. І це нелегке завдання, адже вимагає розвитку чіткої координації рухів. Тому вкрай важливо забезпечити дитину відповідними її віку маленькими столовими приборами, високим зручним стільчиком та іншим приладдям. Крім того, важливо дати дитині достатньо часу для харчування – близько 20-30 хвилин. Водночас, цей час не слід перевищувати, адже дитині важко всидіти за столом довше. Також слід пам’ятати про вікові періоди, коли дитина відчуває потребу у самоствердженні, відмовляючись слідувати наказам дорослих. Саме тоді часто виникає «неофобія» у харчуванні – дитина не сприймає нові смаки, відмовляється від нових продуктів. Боротися з цим можна як власним прикладом, так і додаванням незнайомих продуктів до вже відомих та улюблених.

Найважливішими чинниками, що формують культуру харчування, є сімейні моделі. Йдеться не лише про переважання здорової їжі на родинному столі, але й про загальну атмосферу, з якою у дитини асоціюється харчування. Саме батьки мають можливість визначати розмір порції дитини та набір продуктів, що становить основу харчування всієї родини, а також регулювати швидкість вживання нею їжі. Приємні розмови за столом та доброзичлива атмосфера мають сформувати уявлення про процес харчування як маленьке щоденне свято, на яке дитина очікуватиме з нетерпінням. А от від поєднання перегляду мультиків та інших розваг з харчуванням слід категорично відмовитись, адже, відволікаючись від процесу харчування, організм дитини гірше засвоює їжу. Дитина також легко може набути звички переїдання.

Третю групу чинників контролювати найважче. Засилля агресивної реклами та всюдисущі фаст-фуди стали невід’ємною частиною нашого життя. Проте часто батьки самі заохочують дитину до такої їжі, влаштовуючи дитячі свята у закладах фаст-фуду, тримаючи вдома солодощі й не обмежуючи доступ до них дитини. Звісно, повністю уникнути такої їжі неможливо, проте не варто акцентувати увагу на її привабливості.

З повагою, педіатри МЦ «Сучасна медицина».


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016