Проблеми зайвої ваги та ожиріння у дітей і як з ними боротися

Childs_overweight.jpg

Про масштаби проблеми зайвої ваги та ожиріння красномовно свідчать цифри ВООЗ: у 2016 р. у світі зайву вагу та ожиріння мали 41 млн. дітей віком до 5 років та 340 млн. дітей віком 5-19 років. В Україні проблеми зайвої ваги та ожиріння мають чверть усіх дітей. І ці цифри лише зростають.

Нажаль, причиною швидкого поширення проблеми ожиріння є не лише засилля відносно дешевої висококалорійної їжі. Існує низка інших чинників, від біологічних до соціальних. Результати експериментів довели, що схильність до зайвої ваги та ожиріння передається на генному рівні внаслідок генної мутації. Результати генних досліджень підтвердилися й іншими спостереженнями. Так, діти із зайвою вагою, що були всиновлені, часто наслідували зайву вагу від своїх біологічних батьків, з якими вони ніколи не жили. Натомість їхні прийомні батьки зайвої ваги не мали. Тож позитивний приклад батьків не завжди спрацьовує.

Натомість негативний приклад з високою ймовірністю матиме сумні наслідки. На думку деяких дослідників соціальні чинники у поширенні ожиріння є впливовішими за генні. Сукупно ж вони дають такий результат: якщо обидва батьки страждають на ожиріння, їхня дитина успадкує його у 80% випадків. Якщо лише один з батьків – відповідно, у 40%. Якщо ж обидва батьки мають нормальну вагу, ожиріння розвивається у дитини лише у 14% випадків [1].

До найпоширеніших наслідків зайвої ваги та ожиріння у дітей належать розвиток серцево-судинних хвороб, деяких видів онкології (молочних залоз, товстої кишки, матки), порушення скелетно-м’язової системи та виникнення остеоартриту, розвиток резистентності до інсуліну та діабету 2 типу. Крім того, встановлений тісний зв’язок між зайвою вагою і захворюваністю дітей на астму.

Загалом дитячому ожирінню та зайвій вазі легше запобігти, аніж лікувати. Звісно, важливою є роль держави, що має контролювати якість їжі, що потрапляє на столи українців, обмежувати рекламу фаст-фудів, снеків тощо. Проте роль батьків усе ж таки є визначальною. Що ж потрібно робити?

Для дітей раннього віку вкрай важливим для профілактики ожиріння є грудне вигодовування та вчасне (після 6 міс.) запровадження належного різноманітного прикорму з низьким вмістом жирів, цукру та солі. Дітям шкільного віку також необхідно ретельно контролювати споживання жирів та цукру, адже останніми роками всюдисуща цифровізація значно скорочує їхню фізичну активність. Тож переїсти дуже легко. Фізична активність при цьому має займати не менше 1 години на день.

Якщо Ви бажаєте детально дізнатися про сучасні норми ВООЗ щодо росту та ваги дітей різних вікових категорій та статі, це можна зробити за посиланням: https://www.who.int/childgrowth/standards/ru/. Для більш дорослого віку достатньо інформативним є показник індексу маси тіла.

З повагою, педіатри МЦ «Сучасна медицина».

[1] Fima Lifshitz Obesity in Children [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3005642/


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016