Дитяча агресія – норма чи відхилення?

Childs_agression.jpg

Під агресивною дитячою поведінкою зазвичай розуміють прояви фізичного насильства, а також спрямовану на інших бурхливу емоційну реакцію – крики, ридання тощо. Насправді не менш поширеною є прихована агресія – соціальна. Її наслідки бувають ще більш руйнівними. Батькам та вихователям важливо знати про ці види агресії для того, щоб вчасно та правильно на них реагувати.

Перші прояви фізичної агресії зазвичай з’являються у дітей у віці 1-2 років. У цьому віці фізична агресія є реакцією незадоволеності і використовується дитиною як засіб для отримання бажаного. Поширеною є думка, що розвиток фізичної агресії пов’язаний з моделлю поведінки батьків та оточення дитини. Але ще у 70-ті рр. ХХ ст. психологами доведено, що цей вид агресії є природним і властивий людині так само, як і іншим ссавцям. Експерименти з тваринами показали, що найагресивнішими були ті з них, що перебували в ізоляції від народження.

Дорослим слід бути терплячими і розуміти, що у цьому віці дитина застосовує фізичну силу лише тому, що не вміє в інший спосіб виражати свої емоції та контролювати їх. Запорукою зникнення фізичної агресії є забезпечення гармонійного розвитку дитини, її вміння спілкуватися та виражати почуття. І, що не менш важливо, бути почутою дорослими. Звісно, у кожному випадку агресії слід дати дитині зрозуміти, що нею не задоволені. Варто також відкрито висловити співчуття та прихильність до ображеної нею дитини або дорослого. Навчаючись ефективно комунікувати, у віці 3-4 років більшість дітей справляються з цим видом агресії.

Саме тоді на зміну фізичній приходить соціальна агресія. На відміну від фізичної, соціальна агресія є більш властивою дівчатам і особливо бурхливо розвивається у молодшому шкільному віці. Вона проявляється у словесному або поведінковому вираженні негативу та неприйняття по відношенню до іншої дитини. Випадки бойкотування дитини у дитячому колективі, систематичні насмішки, словесні образи – усе це прояви соціальної агресії. Нажаль, багатьма дорослими такі дії не сприймаються як агресія, і тому дуже часто їм не приділяють належної уваги. І даремно, адже саме з цим пов’язані численні випадки самогубства серед дітей, не кажучи вже про скалічену психіку, соціальні фобії та інші сумні наслідки.

Слід зазначити, що прояви агресії є більш властивими дітям, що виховуються в авторитарних родинах, де до їхньої думки не прислухаються та не поважають. Крім того, важливо аналізувати телепередачі, мультфільми та інші розважальні програми, які дивиться та слухає дитина. Адже якщо відслідкувати у них фізичну агресію досить легко, то приклади соціальної часто на перший погляд є непомітними. Тож будьте уважними до ваших дітей. Схильність до всіх видів насильства легше подолати у ранньому віці, коли у дорослих є більше важелів впливу на свідомість власної дитини.

 

З повагою, педіатри МЦ «Сучасна медицина».


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016