Кліщовий бореліоз та кліщовий енцефаліт: ознаки та наслідки

Post_mite_1.jpg

Шановні читачі!

У цьому матеріалі продовжую тему укусів кліщів та їх наслідків, адже ця проблема лишатиметься актуальною до глибокої осені.

Для початку трохи статистики. У 2017 р. в Україні зареєстровано близько 4 тис. випадків кліщового бореліозу, що вполовину більше, ніж у 2016 р. За 1 півріччя 2018 р. – 1,3 тис. випадків (на 60% більше, ніж за цей період 2017 р.). Інфікування кліщовим енцефалітом знизилося з 6 випадків у 2016 р. до 4 у 2017 р., а у 1 півріччі 2018 р. не зафіксовано [1].

Отже, почнемо з бореліозу. Ця інфекційна хвороба характеризується системним ураженням нервової системи, опорно-рухового апарату та серця. Інкубаційний період триває 12-14 днів. Після цього на 1 стадії у більшості хворих розвивається шкіряна еритема, гарячка, болі у суглобах. На 2 стадії інфекція викликає менінгіт, артрит, перикардит, гепатит тощо. На найважчій стадії розвиваються імунопатологічні процеси, хвороба може перейти у хронічну стадію. Виникають важкі форми артритів, енцефалопатії та кардіоміопатії.

Відрізнити бореліоз від укусу звичайного кліща можна за наявністю на шкірі характерного почервоніння у вигляді кілець мішені. Проте почервоніння наявне лише у 30% випадків, тому хворобу буває важко виявити. Крім того, вона може перебігати приховано і проявитися лише на важких стадіях симптомами, які часто можна прийняти за прояви інших хвороб.

Кліщовий енцефаліт є менш поширеним в Україні. Ендемічними вважаються лише території АРК, Волинської обл. та Яворівського району Львівської обл. Проте, зважаючи на важкі наслідки хвороби, варто про неї розповісти. Інкубаційний період триває 10-14 днів, після чого хвороба зазвичай розпочинається гостро. Лихоманка, головний біль, підвищення температури до 38-39 °С, блювання, біль у м’язах. Обличчя та іноді тулуб хворого червоніють. Як бачите, ці прояви легко можна прийняти за ГРВІ, тому важливо попередити лікаря про те, що нещодавно хворого вкусив кліщ. Відбувається ураження ЦНС, серцево-судинної, дихальної систем. Нерідко розвивається менінгіт. За відсутності належного лікування може виникнути т.з. «кліщовий параліч». Можливі летальні наслідки.

За вчасного звернення до лікаря прогноз для обох захворювань є цілком сприятливим. Початок лікування на ранніх стадіях дозволяє уникнути неврологічних, кардіальних та артралгічних ускладнень. А от самолікування при укусах кліщів є неприпустимим і може обернутися трагедією.

З повагою, інфекціоніст МЦ «Сучасна Медицина» Надія Наумович

[1] Інформація Центру громадського здоров’я МОЗ України, режим доступу: https://phc.org.ua/pages/diseases/other_social_diseases/infectious-morbidity-of-the-population-of-ukraine

 


Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


2019 © ModMed. Все права защищены. Лиц. МОЗ №157 от 03.03.2016